Špaletová okna

Špaletová okna, někdy nazývaná jako kastlová okna, navazují na tradici výroby oken z přelomu minulého století. Jsou vhodná do stylových stavení a nutností pro památkově chráněné zóny! Nyní nastává čas původní již vysloužilá okna vyměnit. Naše špaletová okna jsou vyráběna jako  repliky původních špaletových oken nebo jako moderní špaletová okna s lepšími izolačními vlastnostmi a izolačním dvojsklem. 

Předností špaletových oken jsou výborné tepelné vlastnosti a zvuková těsnost. V těchto parametrech jednoznačně předčí okna plastová i eurookna. Tento efekt lze ještě zvýšit použitím dvojskel.

Naše společnost nabízí kompletní výrobu replik historických oken, jak špaletových, tak kastlových. Při výrobě kombinujeme individuální potřeby zákazníka s nároky památkářů a památkových úřadů.

Zajišťujeme také kompletní servis související s výrobou a umístěním replik historických oken na budovy ve městech, zámcích apod.  Při výměně těchto oken má většinou hlavní slovo památkový ústav, který schvaluje veškerou dokumentaci. V rámci našich služeb zpracováváme kompletní podklady k replikám oken dle požadavků památkářů.

Výroba historických oken klade mimořádné nároky na preciznost celého procesu výroby a zkušenosti řemeslníka. V rámci naší společnosti se této specifické výrobě okenních replik věnujeme řadu let.

Krom výroby nabízíme i kompletní výměnu oken v historických objektech, včetně souvisejících pomocných a úklidových prací.

Jaký je rozdíl mezi špaletovým a kastlovým oknem?

  1. U špaletových oken se otvírají venkovní okenní křídla ven i dovnitř.
  2. U kastlových oken se otvírají venkovní okenní křídla jen dovnitř.

Výhody a nevýhody:

Špaletová okna ven otvíravá  mají zásadní výhodu ve využitelnosti meziokenního prostoru, například na květiny , některé potraviny nebo případnou instalaci vnitřních  rolet či žaluzií .

U kastlových oken musí být vše před oknem v interiéru .

Špaletová okna ven otvíravá však  potřebují nutné háčkové jištění v otevřené poloze v případě větru.

U kastlových oken takový problém příliš nehrozí … vše je řešeno tak zvanou okenní záskočkou.

Špaletová okna - provedení

Špaletové okno s jednoduchými skly

Toto špaletové okno vychází z původních historických oken, má štíhlou konstrukci, skla mohou být zalištována nebo zatmelena. Okno může být zdobeno podle originálu ve vašem domě. Toho špaletové okno je vhodné do přísně chráněných památkových zón. 

Špaletové okno s vnitřním izolačním dvojsklem

Okno se stejným venkovním vzhledem jako okna původní. Vnitřní okno je zesílené a osazené izolačním dvojsklem, které zlepšuje izolaci okna. Špaletové okno vhodné do historických budov, hlavně kde se nachází klimatizace. Venkovní jednoduché sklo se zákonitě ale bude při změně teplot rosit….

Špaletové okno s venkovním izolačním dvojsklem

Konstrukce vnějšího okna je lehce zesílena ,aby bylo možné vložení dvojskla. U větších oken je tato úprava znatelná jen nepatrně, laik jí nepozná. Okno je vhodné do historických budov nebo stylových stavení.

Špaletové okno s venkovním i vnitřním izolačním dvojsklem

Konstrukce vnějšího i vnitřního okna je lehce zesílena, aby bylo možné vložení dvojskla. U nových oken je tato úprava znatelná jen nepatrně, laik jí nepozná. Toto okno  splňuje i ty nejpřísnější tepelné a zvukové požadavky zákazníka

Máte dotazy? Napište nám! 

spaletova okna - truhlarstvi Koudelak​​

spaletova okna - truhlarstvi Koudelak​​

spaletova okna - truhlarstvi Koudelak​​

Image